Uzayda bir ilk

Uzay tarihinde bir ilke imza atan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görevli astronotlar, idrarları, terleri ve soludukları havadaki sudan elde edilen içme suyunu törenle içti.

Yeniden kazanım işleminden geçirilerek elde ettikleri içme suyu ile dolu torbalarını tokuşturarak birbirlerine “şerefe” diyen astronotlar, Dünya’da, yine aynı yöntemle elde ettikleri içme suyunu yudumlayan NASA görevlilerine de torbalarını kaldırarak “sıhhatinize” demeyi ihmal etmedi.

İdrar, ter ve solunan havadaki suyu yeniden kazanım işleminden geçirerek içme suyuna çeviren sistem UUİ’ye Kasım 2008’de getirilmiş, ancak test etme ve bazı sorunlar nedeniyle bugüne kadar kullanılamamıştı.

UUİ’ye Dünya’dan gönderilen su miktarının önemli ölçüde azaltılmasına imkan sağlayacak yeni sistem sayesinde Amerikan Uzay ve Havacıılık Dairesi (NASA) büyük bir para tasarrufu yapmış olacak.

Uzmanlar, yeniden kazanım sisteminin, Ay ve Mars’ta oluşturulması planlanan üslerde de kullanılabilecek olması açısından önemine dikkati çekiyor.

Kaynak: AA

“Uzayda bir ilk” üzerine 9 yorum

 1. boyle bişe gercektende uzayda olaki mahsur kalındığında kullanılabilecek bir proje.bunu icat edenlerin ellerine sağlık…

 2. Melankolik sen yanlış biliyorsun madem bardaktan dökülürse yere dökülür yer çekimi olmadığı için dökülmez dökülsede yere düşmez havada uçar 😉

 3. Tamda su içiyordum ya ıyyy
  Galiba herkes kendi kaynağından kullanıyor. yoksa karışık mı?

  Amerikan astronot: şerefine kanka tadı iiymiş
  Rus astronot: o suyun içine ben … adam içiyo yaa

  astronot olmaya çok heves ederdim ama şu idrar ter olayı felan hevesimi kırdı.

 4. bu suyu uzayda mı içmişler..!! öyle ise yalandır çünkü yer çekimi yok bardağı cevirsede dökülürmü dersiniz? 🙂

 5. xD… dünyalı irem:Yorumunuz onaylandiktan sonra butun uzayda gorulebilir hale gelecektir.
  xD… bu arada msnim = uzaylıyımbenxx@hotmail.com Varya ben bu msn yi sırf bu konu için aldım resmim de uzay resmi xD…

 6. çok gzl süper bi site peformans ödevime yardımcı oldu yazıcı olsaydı yani çalışsaydı elimle yazcaama yazdırırdım ama neyse…

  xD…ayrıca e-mail isterken parantezdeki espiri de güzeldi uzaylılara vermeyiz falan xD…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir