Uzayda Büyük Keşif

Evren’in bugüne kadar keşfedilmiş en büyük su kütlesi bulundu. Dünyadan 12 milyar ışık yılı uzakta olan su kütlesi, okyanusların 140 trilyon katı büyüklüğünde.

Dünyadan 12 milyar ışık yılı mesafedeki bu su kütlesi, dünya okyanuslarının içerdiği toplam su kütlesinin 140 trilyon katı büyüklüğe sahip. Buhar halindeki su kütlesi, kuasar olarak adlandırılan ve ortasında, çevresindeki maddeyi yutan büyük bir kara delik bulunan gök cismini sarıyor.

NASA’nın Kaliforniya’daki laboratuvarından Matt Bradford, kuasar çevresindeki ortamın oldukça özgün bir yapıya sahip olduğunu belirterek, bu yapının “devasa büyüklükte su ortaya çıkardığını” belirtti.

Keşfi yapan ekiplerden birinin başkanı olan Bradford, “yeni keşif bir kez daha gösterdi ki su, evrende oldukça yaygın ve hatta evrenin en erken zamanlarından beri var” dedi.

Bu ekibin bulguları, Astrophysical Journal Letters’da yayımlandı.

Kuasarlar, çevresini bir disk şeklinde saran gaz ve toz kümesini emen devasa bir karadeliğe sahip gök cisimleri. Kuasarın karadeliği, bu tüketiminin sonucunda diskin ortasından her iki yöne doğru müthiş bir enerji fışkırtıyor.

Su kütlesinin bulunduğu bu kuasarın kara deliği Güneş’ten 20 milyar kat daha yoğun ve Güneş’ten “Bin trilyon kat” daha fazla enerjiye sahip.

Bu kadar uzakta ve evrenin erken dönemlerinde var olan su kütlesi ilk kez keşfediliyor. Güneş Sistemi’nin dahil olduğu Samanyolu Galaksisi’nde de su buharı bulunuyor ancak galaksimizdeki su kütlesinin çoğu buz halde bulunuyor. Samanyolu’ndaki su kütlesi, bu kuasarda bulunandan 4000 kat daha az. Bunun nedeni de suyun Samanyolu’nda daha çok buz formunda olması.

Kuasardaki su buharı, gök cisminin karadelik etrafında dönen gaz kütlesinin içerisine dağılmış durumda. Bu gaz bölge, yüzlerce ışık yılı genişliğinde (1 ışık yılı, yaklaşık 6 trilyon mil). Kuasardaki su buharı ile, karbonmonoksit gibi diğer moleküllerin ölçümleri, çevreleyen gazın yoğunlaşarak yıldızlar oluşturuyor olabileceğini gösteriyor.

Ölçümler, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün Hawai’deki teleskobu kullanılarak, Bradford’un ekibince 2008’den beri yapılıyor. Kuasar üzerinde çalışan ikinci ekip ise, Alpler’deki Caltech Submillimeter Gözlemevi başkan yardımcısı, fizikçi Dariusz Lis başkanlığındaki bir ekip. Bu ekip de kuasardaki ilk su buharı gözlemini 2010’da yaptı.

kaynak: ntvmsnbc

“Uzayda Büyük Keşif” üzerine 33 yorum

 1. Urans arkadaşım ‘300 milyar yıl’ konusunda çok haklısın.Önceki yorumumda şöyle demişim (Hatta biryerden okuduğuma göre 300 milyar ışık yılı uzaklıktakı yıldız…),muhtemelen 300 milyar ışık yılını, 300 milyon ışık yılı olarak yazmam gerekirdi ama o anda fazla düşünmeden gereksiz bir yanlışlık yapmışım,aklımda milyar olarak kalmış galiba:),özürdilerim ayrıca hatamı gösterdiğin için teşekkürler.Ve dediğin gibi,şuanki teknolojimizin vermiş oldugu bilgiye dayanarak evrenimizin 15 ila 20 milyar yıl yaşı oldunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 2. şu anki teknolojimiz evreni tamamen incelememize olanak sağlamasada teleskoplarda büyük yollar katettik örneğin şu an ki en iyi teleskoplar ayna teleskoplarıdır ayrıca daha birçok teleskop çeşidi var radyo teleskopları v.b benzer aslında bu kuasarı farketmemiz gayet normal hatta çevresindeki elementlerin bir kısmını gözlemleyebiliriz nasılmı tabi ki kuasarlarda belirli ışıma yapar bu ışıma nın bir kısmı çeşitli elementler tarafından soğurulur her element belirli bir tayfta ışıma gösterir tıpkı parmak izi gibi kimisi belirli tayfları soğurur ki bu siyah şeritler halinde görülür kimisi ise şeritli tayflar oluşturur örneğin etrafındaki hidrojen ve oksijen gibi elementleri bu yolla gözlemleyebiliriz helyum elementitde tayf ölçer yardımıyla güneşten bulunmuştur şu an ki uzay teleskopları EM radyasyondaki belirli dalga boylarını ayırıp bize bir sonuç verebiliyor şu an cobe teleskopuyla büyük patlamadan yayılan mikrodalga arka plan fonunuda görüntüleyebiliyoruz

 3. Alp ve Serdar arkadaşlara çok teşekkürler bilgiler için…
  ben olaya an itibari ile baktım alp arkadaşnda dediği gibi milyar ışık yılı uzaklıktaki yıldızları nasıl görebilyiorsak onuda görebiliriz evet zaten o da 12 milyar ışık yılı öncesinden yola çıkmış sonuçtada bize görebilirlik kazandırdır..
  tek sorun o kütlenin 12 milyar ışık yılı geride olduğu yani şuanda onun var olup olmadığını hiçbir şekilde bilemeyiz.bu buluşun pek işe yarar olduğunu göremiyorum…
  alp arkadaş 300 milyar ışık yılı öteden söz etmiş evrenin 15 milyar yıl önce kurulduğunu hesaplarsak 300 milyar ışık yılı ötesinin olabilmesi mümkünmüdür ?

 4. Slm.Arkadaşlar şöyle düşünün,insanlar çıplak gözle bile 10 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızı görebiliyor veya daha fazla,hatta biryerde okuduğuma göre 300 milyar ışık yılı uzaklıktaki yıldızları bile çıplak gözle görebiliyoruz yani uzaklığının bir önemi yok yeterki o yıldız yada herneyse ışığını bizim dünyamıza ulaştırmış olsun.Tabi şöyle bişey var,urans arkadaşımızın dediyi gibi Einsteinin teorisine göre ışıktan hızlı birşey yok onun için bir yıldızın doğduğu andaki uzaklığı eyer bizim dünyamızın bulunduğu noktatan 300 milyar ışık yılı uzaklıktaysa,ışıgının bize kadar gelmesi 300 milyar yıl sürer yani biz onun işığının bize ulaştığı anı gördümüz zaman aslında onun doğduğu anı görürüz aslında 300 milyar yıl geçmişe bakıyor oluruz,hereket halındeyse o nesne ordan gideli 300 milyar yıl olmuştur:).Neyse gelelim asıl konumuza.Urans arkadaşımızın dediyi gibi 12 milyar ışık yılı uzaklığındakı çok büyük enerjiye sayip olan gaz kütlesini göre bilmemiz için 12 milyar yıl beklememize gerek yok çünki onun vermiş olduğu ışık dünyamıza çoktan ulaşmış. Bizim yapmamız gereken şey çok gelişmiş bir teloskopla onun ışığına bakmaktır ve binlerce kat hatta tam olarak bilmesemde milyonlarca kat yakınlaştırıp bakmaktır .Artık teleskop nekadar yakınlartırırsa:).Ama unutmayın ki baktığımız şey bir elma deyil,100 lerce ışık yılı genişliğindeki devasa bir gas kütlesi yani onu görmek okadarda zor olmasa gerek:).Neyse fazla konuştum galiba.Bu bilgiyi paylaştınız için emeyi gecen herkeze teşekkürler.

 5. urans arkdasım,
  Dünyadan teleskoplan bakılmıyor herşeye, uydu yardımı ile telesbilkopa görüntü desteği ile oluyor bunlar. Aşama aşama kayıt yapılandırmalarından sonra belli bir mesefa kat ediliyor ve X*m=f ‘ ye ulaşılıyor. Geçmişi görebiliyoruz ama bugun var oludğu için. Işık hızı uzayda zaten mevcut olan enerjinin kat sayılarından oluşuyor. Ama boşuna uğraşıyorlar çünkü, sadece bilgi toplayabilirler,başka bir halt olmaz. Bir insan içinde nasıl ruh,kalp,beyin vs var ise, dünya içinde yıldızlar,gezegenler ve enerji var,insanda ruh olduğu gibi. Evrenin gittikçe genişlemesi ise insan nüfsunun artmasındandır. Tüm harikalar biz insanlar için yaratılmıştır rabbimiz tarafından. Işık hızı da insanların rüyalarına dalıp diğer alemlere ulaşmasına benzer. Bunu yoğun enerjinin sayesinde vücüdumuz farkındalıklan yapıyor. Işık hızı farkındalığıda, yoğun enerji ile olur. Her insanın evrende enerjisini ortaya çıkardığı birçok yakıtı var. Dünayanın etrafındaki güneş,ay,mars,jupiter vs. gezegenleri boşuna dünyanınn dibine yerleştirilmedi. evren sonsuz değildir ,aynı insan gibi. evren içinde o kadar çokevren varki saymakla bitmez. Gittikçe çoğalıyor. Çünkü bizler enerjiyi harcadıkca evren bize daha fazla üretiyor. Uykuya daldığımzdaki yarı ölü halimiz vaktinde evrendeki yıldızlarımız ruhumuzu alıyor ve zamanı gelince geri veriyor.Ama kafamız dolu oldugunda ve beynımız cok calıstıgında ruhumuzu teslim edemiyoruz. Neden? Çünkü enerji açıkta kontrol altında tutuluyor. Tasamasını bırakırsan özgür olur…… Okudunuz için teşekkür ederim. Amacım biraz kendi bilgilerimi paylaşmamdı. size bir soru ( DÜnya,gezegen,yıldızlar,güneş vb. gibi enerjiler olmasaydı,hatta yaradan bile olmasaydı ne olacaktı???????? bir düşünün. Neden bu yaradılış ,neden dünya,neden tanrı,niçin evren. Nasıl oldu,hiçbirşey ama hiçbirşey olmasaydı ne olurdu. Mükemmelbir boşluk var burda. İşte mucizeler burada başlıyor).

 6. HASAN arkadaşa katılıyorum…albert einsteinin teorisine göre “ki bu teori şimdiki bilim adamları tarafındanda onaylandı ” ışık hızından hızlı hiçbirşey yoktur diye…ışık hızıyla bile 12 milyar yıl uzaklıkta birde dönüşü var 24 milyar yıl gerekli ışık hızına ulaşmış herhangi bir dalga,görüntü veya başka birşeyle keşfetmek 24 milyar yıla tekabul ediyor.nasıl oluyorda bunu bilyiorlar ? üstelik su kütlesinin 140 trilyon kat daha büyük olduğunu söyluyorlar ölçümünü nasıl yapıyorlar ?teleskopla o kadar uzağı görmen imkansız görsen bile 12 milyar yıl sonra görebilirsin ki gördüğünde 12 milyar yıl öncesine ait bir görüntü olur…bilen biri varsa lütfen tarif etsin …

 7. 12 miyyar ışık yılı uzakta diyor.o kadar uzaktaki bir şeyi nasıl görüyolar aklım hayalim almıyor.bide üstünde su olduğunu bile tespit ediyolar.enteresan.o kadar uzağı görebildiklerini bilmiyodum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir