Uzay’da değil, Dünya’da yeni bir yaşam formu

NASA, merakla beklenen basın toplantısında DNA’sında fosfor yerine arsenik bulunabilen yeni bir bakteri türünün keşfedildiğini açıkladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlediği basın toplantısında tanıttığı yeni keşif, Kaliforniya’daki Mono Gölü’nde bulunan ve canlılar için çok kuvvetli bir doğal zehir olan arsenikte çoğalabilen bir bakteri.

NASA tarafından finanse edilen ve Science Express internet sitesinde yayınlanan araştırmaya göre yeni keşfedilen bakteri yalnızca arsenikte yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda arseniği kendi hücresel mekanizmasına ve DNA’sının yapısına katıyor.

Dünya üzerindeki tüm yaşam altı bileşen üzerine kurulu: karbon, hidrojen, azot, oksijen, fosfor ve kükürt. En küçük amipten en büyük balinaya kadar tüm canlılar aynı yapıtaşlarını kullanıyorlar. DNA bloklarımız tamamen birbirleriyle uyumlu. Keşfedilen bakterinin DNA’sındaysa fosfor elementi yerine arsenik yer alıyor. Bu yaşama ve canlıların nasıl türediklerine yönelik bakış açımızı kökünden değiştirecek bir gelişme.

NASA için yaptıkları araştırmada elde ettikleri bu keşifle ilgili basın toplantısı düzenleyen bilim insanları, bakterinin arseniği sadece yemekle kalmadığını, bu zehirli elementi doğrudan DNA’sına kattığının altını çizdiler.

Bulgularının bilim insanlarının Dünya’daki yaşam biçimlerinin çeşitliliği konusunda ne kadar az bilgi sahibi olduğunu gösterdiğini belirten araştırmacılar, bu keşfin diğer gezegenler ve uydularında yaşam için nerelere bakılması gerektiğini de açıkça ortaya koyduğunu kaydettiler.

Kaynak: ntvmsnbc

“Uzay’da değil, Dünya’da yeni bir yaşam formu” üzerine 14 yorum

  1. Bilmediğimiz yüzlerce yaratık var.En küçüğünden de en büyüğünde de.Dünyada bilmediğimiz yüzlerce şey varken uzayı bu kadar fazla araştırmak pek doğru değil.

  2. Kozmik yapıda sonsuz sayıda varlık bulunmaktadır çünkü her bir gezegenin yapısı farklıdır ve bu farklı özelliklere sahip gezegenlerde de o gezegenin özelliğine uygun varlıklar yaşamaktadır.
    Bilim adamlarımız bugüne kadar hep, biz dünyalıların da yaşayabileceği, dünya şartlarında bir gezegen arıyorlardı. Bu olaydan sonra zannediyorum ki tüm fikirler değişmiştir ve bundan böyle araştırılan herhangibir gezegende orada o gezegenin özelliğine uygun varlık aranacaktır diye düşünüyorum.

  3. Hvgyt yorumunuzdan anlıyorum ki siz müslüman değilsiniz kuranda yazanlara inanmayan kuranda yazılanları islamiyeti cahillik kabul eden asıl cahilsiniz. ben kuranı tam anlamıyla açıp incelemiş değilim ama eminim bunun açıklaması kuranda vardır. ama bunun konumuzla ne alakası var şimdi. önemli olan dünyada daha bir çok değişik canlıların olduğunun farkına tekrar varabilmek.

  4. Evet dinciler buyrun.Henüz hiçbiriniz buraya yorum yazmamışsınız.Konuşturun artık bilgilerinizi .Kuraanda da var deyin .Haydi..Yorumlarınızı hangi ayete dayandıraqcaksınız şimdi.Merakla bekliyorum.Haydi tozu dumana katın bakayım…Biraz bizi güldürün.

  5. cern deneyinin açıklanması için birkaç yıl daha gerekli çünkü parçacıklar bugünkü dedektörlerle çok net ve hızlı birşekilde tespit edilemiyor ama anti madde bulundu bu devrim demektir bu anti madde enerjisi uzay gemileri için veya uydular için geleceğin enerjisi olablir ayrıca kuark gluon plazmasıda bulundu cern de ancak hala higss bozonuna veya süpereşlere rastlanılmadı

  6. bence dünyadan çok uzay ile ilgili deneyler yapıoruz. acaba sonumuzun geldiğine inanıp uzayda yaşam aramak mı tüm bu çabalar yoksa… herneyse buluş harika.. ama SÖRN deneyi neden açıklanmadı. hep ertelendi ama…

  7. gerçkten çok büyük bir gelişme oldu bu bakterilerde arkeler gibi ama dna sına doğrudan arsenik katıp çoğalması çok ilginç aslında daha dünyada keşfetmediğimiz o kadar çok şey varki okyanusun 20.000 metre derinlikte kemosentezle yaşayan daha birçok canlı var şu ana kadar keşfedilenlerin çoğu küçük ama teknoloji gelişiyor düşünsenize aslında okyanusların binlerce metre altında pliozor gibi dev canlılar yaşıyor olabilir

  8. Bence çok özel bi keşif.. Nasa’da çalışan Türk astrobiyolog Dr Betül ARSLAN’ın söylediği gibi… YAŞAM TANIMINI DEĞİŞTİRECEK..(katılıyorum..)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir