Uzaydaki otoyollar

Gezegenler ve uyduları arasındaki çekim alanının dengelendiği noktaları izleyen uzay araçları ucuz ve hızlı ilerleyebilir.

ABD’li astronomlar gezegen ve uydularının aralarındaki çekim alanlarının daha hızlı ve ucuz seyir sağlayacak koridorlar oluşturabileceğini belirledi. Uzay araçlarının bu koridorlarda yolculuğunu simüle eden ekip, kıvrımlı ve düşük anerjili bu patikaların haritasını çıkaracak.

Başkayan proje çerçevesinde gezegen ve uyduları arasındaki çekim alanları tespit edilip enerji yoğunlukları ölçülmeye çalışılacak. Buna bağlı olarak bazı koridorlaraki çekim alanlarından faydalanarak uzay raçlarının daha hızlı ve az yakıt tüketerek seyretmesi sağlanabilecek.

Bu koridorlar Lagrange noktası olarak bilinen ve iki cismin birbirine uyguladığı çekim kuvvetinin tam eşitlendiği noktaların birleşmesinden oluşuyor. Virginia Tech Üniversitesi’nden Prof. Shane Ross, bu denge noktalarında çekim enerjisinin çok düşük olduğunu, bu sayede oradan geçen biruzay aracının daha az yakıtla daha hızlı gidebileceğini söyledi.

Ross şöyle devam etti: “Bu ‘düşük enerji alanlı tüpler’ oldukça dar başlıyor ancak ilerledikçe genişleyip çatallanabiliyor. Bu yolu takip ettiğinizde yakıt sarfiyatı 10’da birine düşebilir. Örneğin Jüpiter’in uyduları arasında bedavaya dolaşmak mümkün.”

kaynak: ntvmsnbc

“Uzaydaki otoyollar” için bir yorum

  1. GÜNÜMÜZÜN EN HIZLI UZAY SONDASI SAATTE 250.000 KM.YE ÇIKAN SOHO UZAY ARACIDIR. BU HIZLA SEYREDEN UZAY MEKİĞİ İLE UZAY OTOYOLLARINDA SEYAHATE ÇIKMIŞ OLSAK ANCAK GÜNEŞ SİSTEMİMİZ İÇİNDE YER ALAN UYDU VE GEZEGENLER ARASINDA SEYREDEBİLİRİZ. GALAKSİLER ARASINDAKİ UZAY OTOYOLLARINI SEYREDEBİLMEMİZ İÇİN İSE ÖMRÜMÜZÜN YÜZLERCE (1000 YIL İLE 10.000 YIL ARASI) YIL OLMASI GEREKİYOR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir