Uzay’ın En Büyük Karadeliği

Gök bilimciler, Dünya’dan yaklaşık 250 milyon ışık yılı uzaklıktaki küçük bir galakside bugüne kadar keşfedilen en büyük karadeliği buldu. Dev karadeliğin kütlesi, Güneş’in 17 milyar katına eşit.

Astronomi tarihindeki en büyük keşiflerden birine imza atan gök bilimciler, Dünya’dan çok uzaklardaki NGC 1277 galaksisinde Güneş’in kütlesinin 17 milyar katına denk gelen bir dev karadelik keşfetti. Normalde karadeliklerin bulundukları galaksilerin yoğunluğunun yüzde 0.1’ini kapsadıkları bilinirken, yeni keşfedilen dev kara delik NGC 1277’nin yoğunluğunun yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Space.com’a açıklama yapan ABD’nin Texas eyaletindeki Austin Üniversitesi’nden Karl Gebhardt, “NGC 1277 gerçekten çok tuhaf bir galaksi… Neredeyse tamamı dev bir karadelikten oluşuyor. Galaksi-karadelik sistemlerinde bir ilk keşfedilmiş olabilir” dedi.

Dev karadeliğin genişliği, Neptün’ün Güneş’in etrafındaki yörünge hareketinde dolandığı alanın neredeyse 11 katı. Dev karadeliğin yoğunluğu o kadar büyük ki, Remco van den Bosch’un başını çektiği araştırma ekibi, yeni sunulan araştırmanın sonuçlarının doğruluğunu teyit etmek için bir yıl süren değerlendirmeler yaptı.

Space.com’a konuşan Almanya’nın Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden van den Bosch, “Dev karadeliğin yoğunluğunu ilk hesapladığımda, bir şeyleri yanlış yapmış olduğumu zannettim. Aynı cihazlarla aynı ölçümü tekrar yaptık, ardından farklı cihazlarla tekrarladık… Ardından, ‘bir şeyler oluyor’ diye düşündüm” dedi.

NGC 1277 galaksisi (büyütmek için tıklayın).

BİLİNEN TEORİYE KARŞI GELİYOR
Gök biilimciler, yapılan keşifle, karadeliklerin galaksilerin merkezinde nasıl evrim geçirdiğine yönelik yeni bilgiler elde edebileceklerini ifade etti.

Bilim insanları tarafından kabul edilen genel görüş, galaksilerin merkez bölgesinin, içinde yer alan karadeliklerle ilişkili olduğu. Ancak NGC 1277 galaksisinde bugüne kadar hiç rastlanmamış bir merkez-karadelik oranı bulunması, her zaman kabul edilen görüşü de sarsacak gibi görünüyor.

NGC 1277’nin kara deliği, sahip olduğu özellikle NGC 4486B galaksisinde keşfedilen karadeliğe de rakip olmayı başardı. NGC 4486B’deki karadeliğin, galaksinin yoğunluğunun yüzde 11’ini oluşturduğuna inanılırken, galaksinin merkezindeki gazların yüzde 59’unu kapsadığı düşünülüyor. Dev karadeliğin kütlesi ise 6-37 milyar Güneş kadar.

BEŞ TANE DAHA KEŞFEDİLDİ
Alman gök bilinmci van den Bosch ve ekibi, NGC 1277 yakınlarında dev karadeliklere sahip beş galaksi daha keşfetti. Van den Bosch, “Uzay2da her zaman bir tuhaflıkla karşılaşmayı umabilirsiniz… Şu an karşımızda bunlardan altı tane var… Böyle keşiflerde bulunmayı düşünmüyorduk çünkü karadeliklerin ve galaksilerin birbirlerini etkilemediğine inanıyorduk” dedi.

Van den Bosch, Nature dergisinde yayımlanan araştırmalarında, “en büyük karadeliği, dev karadelikleri keşfetmek için yaptıkları incelemelerde keşfettiklerini” ifade etti.

Gök bilimciler, ışığı yakalama gücü çok yüksek olan Austin McDonald Gözlemevi’ndeki Hobby-Eberly Teleskopu’nu kullanarak, içlerindeki kozmik cisimlerin oldukça hızlı bir şekilde hareket ettiği küçük galaksiler tespit etti. Yıldız ve diğer kozmik cisimlere sahip, ortalama 9.784 ışık yılı genişliğindeki galaksilerdeki kozmik cisimlerin saniyede 350 km hızla hareket ettiği belirtildi.

KARADELİKLER KENDİLERİNİ GÖSTERDİ
Gök bilimciler, kozmik cisimlerin beklenenden yüksek olan hızlarına dayanarak, bu galaksilerin dev karadeliklere sahip olduğunu düşündü. Hubble Uzay Teleskopu’nun NGC 1277’ye ait arşiv bilgileri kullanılarak yapılan gözlemlerle, en büyük dev karadelik bulundu.

Araştırma ekibi, NGC 1277 galaksisindeki yıldızların hepsinin yaşlı olduğunu fark etti. En genç yıldızın 8 milyar yıl yaşında olduğu belirtilirken, galaksideki yıldızların birçoğu Güneş’in iki katı yaşında. Dünya’mıza hayat veren Güneş, 4.57 milyar yaşında.

Van den Bosch, buldukları kara deliklerin, yer aldıkları galaksilerde erken zamanlarda oluşmuş olabileceğini belirtti: Bu şey (karadelik) Büyük Patlama’nın zamanından beri orada duruyor olabilir… Belki de 13.7 milyar yıl önce yıldız ve galaksi oluşumu buna benziyordu” dedi…

Kaynak: ntvmsnbc

“Uzay’ın En Büyük Karadeliği” üzerine 12 yorum

  1. Bir karadelik onun icine girmek şu anda imkansız belki o teknolojiyide üretemeyecez ama 3 boyutun yada 4 boyutun Varlıkları gibi bir şey varsa belki o kara deliği bizim takvimimize göre belirli bir yıldan son Ra o karadelikte çekim veya itim gücü oluşarak yok olma ihtimali ile belki o patlama esnasında Dünya’nın oluştuğu gibi big bang in olduğu o karadeliğin patlaması sonucun da belki yaşanan ve hayatın olduğu gezegenler oluşma ihtimali vardır o Yüzden o karadeliği teleskopları veya başka bir teknoloji olduğunda mutlaka inceleyelim …

  2. sayfanın dışına taşmış olan yazı ile yazmış olan rakamı tekrar yazıyorum (İKİSEPTRİLYONÜÇYÜZALTMIŞALTISEKSTRİLYONSEKİZYÜZYİRMİKUİNTRİLYON.):)))

  3. BİZE EN YAKIN KARADELİK DÜNYAMIZDAN 1600 IŞIKYILI=15147648000000000=ONBEŞKATRİLYONYÜZKIRKYEDİTRİLYONALTIYÜZKIRKSEKİZMİLYAR K.M. UZAKLIKTA EN UZAKTA BULUNAN KARADELİK İSE 250000000 IŞIKYILI=2366820000000000000000000=İKİSEPTRİLYONÜÇYÜZALTMIŞALTISEKSTRİLYONSEKİZYÜZYİRMİKUİNTRİLYON K.M. UZAKLIKTA BULUNUYOR.

  4. Onu boşverin de ,uzay dediğimiz boşlukta hepimiz varız ,bazen insanlar dünyanın da uzayda var olduğunu unutuyorlar.Uzaylı diye bir şey varsa o hiç kuşkusuz biz insanlarız.çünkü biz de uzayda yaşıyoruz emin olduğum tek cevap bu:)

  5. İkinci Soru sizce uzaylılar var ise dünyada yaşayan insanlardan korktukları için mi konuşmuyorlar yada görüşmüyorlar. Neden uzaylı dediğimiz bu canlılar dünya ya bir türlü iniş yapamıyor. İnsanoğlu aya iniş yapıyor marsa robot gönderiyor bunlar varda uzaylılar nedere niye kaçıyorlar

  6. ÖNCELİKLİ OLARAK ŞUNU KİM SÖYLEYEBİLİR UZAYIN YAPISI TAM NEDİR OKSİJEN O2 HİDROJEN H İSE UZAYIN TEMEL ATOM YAPISI NEDİR. HANGİ ELEMENTLERDEN OLUŞMUŞTUR. YILDIZLARIN YAPISI ÖNEMLİ GEZEGENLERİNDE BENCE ÖNCE EN TEMEL YAPIYI BİLMEK ŞART UZAY BİR BOŞLUK OLARAK TANIMLANIYOR GEZEGENLER VE YILDIZLARI VE BİR ÇOK DÜNYA DAHİL YAŞAM FORMU VAR İÇİNDE DEĞİL Mİ? İŞTE SİZE SORU GEZEGENLERİ VE YILDIZLARI BARINDIRAN UZAY NEDEN YAPILMIŞTIR.?

  7. Acaba kara delikler nasıl oluşuyor? Ve güneşimizden kat kat büyük bir karadeliğin oluşması ne kadar sürüyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir