Uzaylılar nerelerde yaşıyor olabilir?

Amerikalı bilim adamları, uzaylıların yaşaması en olası gezegen ve uyduların listesini çıkardı. Favoriler Gliese 581g ve Titan…

Listeye göre Satürn’ün uydusu Titan ve 20,5 ışık yılı ötedeki Terazi takım yıldızında bulunduğu sanılan Gliese 581g (üstte) dış gezegeni, uzayda en yaşanılası yerler…

Astrobiyoloji dergisinde yayınlanan makalede araştırmacılar farklı kriterlere odaklanan iki ayrı liste hazırladı: Dünya’ya Benzerlik Endeksi ve Gezegen Yaşanabilirlik Endeksi. ABD’deki Washington Üniversitesi’nden Dirk Schulze-Makuch, “Önce başka gezegenlerde de Dünya’dakine benzer koşullar olabilir mi diye sorduk. Çünkü bu koşulların yaşama elverişli olduğunu biliyoruz” diyor. İkinci olarak da dış gezegenlerde bizim bildiğimiz-bilemediğimiz başka yaşam türlerinin yaşama olasılığı var mı sorusuna cevap aranmış.

Dünya’ya Benzerlik Endeksi gezegenlerin büyüklüğü, yoğunluğu ve ana yıldızdan uzaklığı gibi verileri Dünya’nınkilerle karşılaştırıyor.

Gezegen Yaşanabilirlik Endeksi ise yüzeyin buzla mı taşla mı kaplı olduğu, atmosferi ya da manyetik alanı olup olmadığı gibi başka faktörleri inceliyor. Ayrıca Ana yıldızdan gelen ışık ya da gelgit çekimi gibi organizmalara enerji verebilecek ne tür kaynaklar olduğuna da bakıyor.

Gelgit çekimi, bir diğer nesne ile yerçekimsel etkileşimlerin bir gezegen ya da uyduyu içten ısıtmasına verilen ad. Gezegen Yaşanabilirlik Endeksi’nde dikkate alınan son faktör ise kimya: Organik bileşikler ve önemli kimyasal reaksiyonlar için gereken sıvı bazlı çözücüler var mı?

Satürnün uydusu Titan

DÜNYA’YA BENZERLİK ENDEKSİ
Dünya – 1,00
Gliese 581g – 0,89
Gliese 581d – 0,74
Gliese 581c – 0,70
Mars – 0,70
Merkür – 0,60
HD 69830d – 0,60
55 Cnc c – 0,56
Ay – 0,56
Gliese 581e – 0,53

GEZEGEN YAŞANABİLİRLİK ENDEKSİ
Titan – 0,64
Mars – 0,59
Europa – 0,49
Gliese 581g – 0,45
Gliese 581d – 0,43
Gliese 581c – 0,41
Jüpiter – 0,37
Satürn – 0,37
Venüs – 0,37
Enseladus – 0,35

GLIESE 581 FARKI
Her iki endekste de üç-dört gezegenle temsil edilen Gliese 581 sistemi, gökbilimciler tarafından yakından izleniyor. Sistem kızıl bir cüce yıldızın etrafında dönen dört (belki de beş) gezegenden oluşuyor.

İlk listede Gliese gezegenleri ve Mars, Merkür ile Ay’ın dışında bir de HD 69830d gezegeni yer alıyor. HD 69830d, Neptün büyüklüğündeki bir dış gezegen ve Pupa takım yıldızında yer alıyor. Ana yıldıza ideal uzaklık olarak görülen, yüzeyin ne çok soğuk ne de çok sıcak olduğu “goldilocks bölgesi”nde konumlanıyor.

Jüpiter'in uydusu Europa

İkinci listede ise başı Satürn’ün uydusu Titan çekiyor, onu Mars ile Jüpiter’in uydusu Europa izliyor. Europa’da çekim kuvvetinin yarattığı gelgit etkisiyle ısınan bir yeraltı su okyanusu olduğu sanılıyor.

1000’DEN FAZLA ADAY
Güneş Sistemi dışında yaşanabilir ortam arama çabaları son yıllarda hız kazandı. 2009’da uzaya fırlatılan NASA’nın Kepler uzay teleskobu bugüne dek binden fazla aday gezegen buldu.

Gelecek nesil teleskopların bir adım ileriye giderek, uzak yıldızlardan gelen ışıkta biyogöstergeler bulması, örneğin bitkilerin ürettiği klorofili belirleyebilmesi mümkün görülüyor.

Kaynak: ntvmsnbc, bbc

“Uzaylılar nerelerde yaşıyor olabilir?” üzerine 56 yorum

  1. Titan deil her kütleli cismin Kütle boyutuna göre bir çekimi vardır buda titan gezegeni de dahil tüm gezegenlerin yerçekimi vardır.

  2. uzaylılar titan uydusunda yaşıyabilir çünkü titan uydusu dunyaya çok fazla benziyor ben uzay-
    lıların titan uydusunda yaşadığına inanıyorum hatta titan uydusunda yerçekimi bile olabilir

  3. bende uzaylıların olduguna ve başka gezegenlerdede hayat olduguna kesinlikle inanıyorum şüpesiz uzaylı dedgimiz baska gezenin canlılarıda bizlerden zeki

  4. ben mars geze geninde hayat olduğuna kesinlikle inanıyorum.ve oradaki teknoloji dünyanın enaz 200 katı olduğunada inanıyorum….uzaylılar diyorum nedeni da tanışmadığımız için uzaylı diyorum….uzaylılar.ışınlamayı aşağı yıkarı 100 yıldır kullanıyorlar..bunun adı cismaninin ışınlama olayıdır..ve hz isanında marsda olduğuna inanıyorum.2 yıla kadar geleceğine inanıyorum..2012 savaşlar yılı ve küğçük kıyametin kopacağına inanıyorum…dünya devletlerini yöneten ve dünya devletlerinin yönetilerini şekilleyen ve belirliyen yahudilerin kıyameti olacağına inanıyorum yahudiler kahrolduğunda…dünyaya 40 yıl huzur geleceğine inanıyorum…yazışmak üzere.

  5. sürekli olarak uzaylılarla ilgili olarak rüyalar görüyorum onlar ya gelip dünya yı işgl ediyolar ya incelemek için insanları götürüyolar ya da öldürüyorlar bir de rüyamda ışıktan korktuklarını gördüm

  6. bizimki gibi bir dünyada yaşadıklarını düşünmek gaiba daha kolay ve güvenli, aksi takdirde ne ile karşı karşıya olduğumuzu düşünme şansımız bile yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir