Üzerinde Yaşam Olabilecek 9 Gezegen

Aralık 2012’de, Porto Riko üniversitesinden The Habitable Exoplanets Catalog (Yaşanabilir Gezegenler Kataloğu) ekibi, güneş sistemimiz dışında üzerinde yaşam olabilecek 9 gezegeni açıkladı.

Bunların bazıları henüz gezegen olarak onaylanmamış ve yaşam çevreleri hakkında daha öğrenmemiz gereken çok şey olsa da, bu katalog dünya dışı yaşamın nerede aranabileceğine dair bir başlangıç noktası sunuyor.

İşte yaşam olabilecek 9 gezegen:

1- Gliese 581g
2010’da keşfedilen bu gezegen, henüz doğruluğu tartışılsada, üzerinde dünya-dışı yaşam olabilecek en kuvvetli aday olarak gösteriliyor. Kendi yıldızının yaşanabilir bölgesinin ortasında yer alan gezegen, Dünya’dan sadece iki veya üç kat daha ağır.

2- Gliese 667Cc
Bir diğer Süper-Dünya olan bu gezegen, bizden 22 ışık yılı uzaklıktaki Scorpius takımyıldızında bulunuyor. Dünya’dan en az 4.5 kat daha büyüktür ve kendi yıldızının etrafındaki dönüşünü 28 günde tamamlar.

3- Kepler-22b
Dünya’nın 2.4 katı büyüklüğünde ve sera etkisi ile Dünya’ya benzeyen yüzey sıcaklığının 22 derece olduğu varsayılıyor. Bizden 600 ışık yılı uzakta bulunan Cygnus takımyıldızında bulunuyor.

4- HD 40307g
Kendi yıldızına yaşanabilir mesafede bulunan bu Süper-Dünya, bizden 42 ışık yılı uzaklıktaki Pictor takımyıldızında yer alır. Yörüngesi kendi yıldızından 90 milyon km uzaklıktadır. Bu oran Dünya-Güneş arasında 150 milyon km dir.

5- HD 85512b
2011 de keşfedilen bu gezegenin ağırlığı Dünya’nın 3.6 katıdır. Bizden 35 ışıkyılı uzaktaki Vela takımyıldızında yer alır. Araştırmacılar ykın bir zamanda yüzeyinde su olup olmadığını anlamayı umuyor.

6- Tau Ceti e
Aralık 2012’de keşfedilen bu gezegen, bizden 11.9 ışık yılı uzaklıkta bulunur ve Dünya’dan 4.3 kat daha ağırdır. Henüz belirlenemeyen atmosferine göre basit yaşam formu için uygun sıcaklıkta veya Venüs gibi kavurucu olabilir.

7- Gliese 163c
Dünya’nın 7 katı ağırlığındaki bu gezegen, kendi yıldızı etrafında dönüşünü 26 günde tamamlar. Bizden 50 ışık yılı uzaklıkta Dorado takımyıldızında yer alır.

8- Gliese 581d
Bir araştırmaya göre bu gezegenin kalın, karbon dioksit atmosfere sahip olabileceği düşünülüyor. Dünya’dan 7 kat daha ağır olan bu gezegen, yine yaşam olabilecek Gliese 581g ile aynı sistemde yer alır. Bizden uzaklığı 20 ışık yılıdır.

9- Tau Ceti f
Kardeşi Tau Ceti e gibi Süper-Dünya adayı olan bu gezegen, yaşanabilir bölgenin dış sınırına daha yakındır. Dünya’nın 6.6 katı ağırlında olan bu gezegenin atmosferi yeteri kadar sıcaksa yaşam için uygun olabilir.

 

 

 

 

Bu grafikte, yaşam olabilecek 9 gezegenin dünya ile benzerliğini görebilirsiniz

Kaynak: Space.com / Porto Riko Üniversitesi

“Üzerinde Yaşam Olabilecek 9 Gezegen” üzerine 19 yorum

 1. Teknoloji çok hızlı gelişiyor her an her şey olabilir ben uzaylıların olduğuna inanıyorum çünkü bu koskoca evren sadece biz insanlar için yaratılmış olamaz.Keşke biz de görebilsek başka gezegenlerde yaşanılan zamanları

 2. başka bir gezegende akıllı yaşam forumları bulunsada dinlerin yalan oldugu
  bilimsel olarak kanıtlansa
  adam hala kıyamet diyo 1500 yıl önce yazılmış şeylerle 2015 ylında yaşamaya çalışıyo
  çok ilginç

 3. bunlar bilim adamlarının iddaaları %100 doğru değil yani
  elindeki veriler ile tahmin ediyolar ama uzay ile ilgili bilim adamların tahminlerinin doğru çıkma oranı düşük
  genelde yanılıyolar
  bunun çok örneği var bilimadamlarının kabuletmediği gerçek
  dünyada veya bizim güneş sistemimizde olan bişey başka yerde aynı olucak diye birşey yok ama ısrarla aynı olucakmış gibi hesap yapıyolar bir örnek vereyim
  mesela rüzgarınların oluşmasını güneş ısısının sağladığı biliniyo en azından dünyada böyle
  ancak güneş ısısını dünyadan onlarca kat daha az alan gezegenlerde daha kuvvetli rüzgarların oldugu biliniyo
  bunun gibi birçok örnek var….
  biliadamlarının her söylediği sanki ayetmiş gibi inanmak çok saçma biraz üstünde düşünce bunun farkında olursunuz veya biliadamlarının söylediklerini karşılaştırınca sürekli kendileriyle çeliştiğini görücekseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir