Voyager uzaylılara ne mesaj götürüyor?

NASA’nın 1977’de fırlattığı ikiz uzay kaşifleri Voyager 1 ve Voyager 2’de bulunan plakta ne bulunuyor?

NASA’nın 5 Eylül 1977’de fırlattığı Voyager 1 ve  ve 20 Ağustos 1977’de fırlattığı Voyager 2 uzay gemilerinin iki aşamalı görevi halen devam ediyor.

Fırlatılış tarihleri ve isimleri birbiriyle çelişen bu iki uzay aracının ilk görevleri Neptün, Satürn ve Jüpiter’in araştırılması 1989’da tamamlandı ancak, uzay gezginleri büyük boşlukta hareket ediyor.

İkiz uzay gemileri, evrendeki yolculukları sırasında uzaylılar tarafından bulunmaları durumunda onlara Dünya’dan samimi bir mesaj iletmeyi umuduyla, içinde mesajlar, fotoğraflar ve insan kültürüne ait bilgiler taşıyan, 30 santimetrelik bakırdan yapılmış ve oksitlenmemesi için altınla kaplanmış birer plak taşıyor.

Yıldızlararası yolculuklarının şu anki safhasında, Güneş sisteminin sınırlarına yaklaşan iki uzay aracından Voyager 1, yaklaşık 40 bin yıl sonra Camelopardalis takım yıldızı içindeki AC+79 3888 isimli yıldıza yaklaşmış olacak. Voyager 2 ise 296 bin yıl sonra bilinen en parlak yıldız olan Sirius’un yaklaşık 40 milyar kilometre yakınından geçecek.

Voyager 1 ve 2’de bulunan altın plakların çalınması şematik resimlerle gösteriliyor. Plakta Dünya’nın evrendeki yeri, insan yaşamı, Dünya’daki medeniyete dair bilim, sanat, resim ve ses kayıtları bulunuyor. 55 dilde selamlama mesajı bulunan plakta, Türkçe olarak da “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız. Sabah şerifleriniz hayr’olsun” mesajı bulunuyor. (Dinlemek için tıklayınız)

Kaynak: ntvmsnbc / nasa

“Voyager uzaylılara ne mesaj götürüyor?” üzerine 14 yorum

 1. 5 numaralı mesajı yazan Kazım arkadaşım, iyiki herkes senin gibi düşünmüyor.. düşünsenize geçmişteki insanlık da bugünkü Kazım gibi düşünmüş olup, bişeyleri merak edip araştırmak we boşuna bile olsa bişeyler yapmaktansa sadece hayatlarını yaşamış olsalardı eğer; teknolojinin gelişmesinden bahsedemezdik.. bu halde olmazdık.. bana sorarsanız bunun en iyi we tek iyi sonucu Kazım’ın o mesajı yazamamış olması olurdu 😀
  Yryzm kadar emin değilim warlıklarından ama şunu da söylemeden geçemem ki Uzay’ın bu muhteşem büyüklüğü bence sadece dünyada hayat olduğunu düşünebilecek kadar dar görüşlü olmayı engelliyor..

  Eğer gerçekten war iseler, iyi niyetli mi kötü niyetli midirler bunu bilemem., ne diyebilirim ki., tek yapabildiğim “Allah sonumuzu hayretsin” die dua edebilmek..

  Salih arkadaşımın yaklaşımı ilginç 🙂 yani planlanan süreden önce bizim daha hızlı araçlar yapıp konuya eğilmemiz kısmı 🙂 çok güzel yakalamışsın aslında bu noktayı ama ben bu düşüncenin de sonuçta yanlış olacağını düşünüorum.. Madem öyle daha hızlı aygıt yapmak yerine zaman makinesini icad etmeye odaklanalım.. yapınca da warmasını istediğimiz zamanda waracak şekilde geçmişe gidip herhangi bi aracı oraya gönderebiliriz diil mi 🙂 ışınlama ışınlama konusunu açmıorum bile 🙂

  Sonuç olarak düşüncem şudur ki; kararlar, alındığı zamana göre değerlendirilmelidir.. Bence 1977 yılındaki mantalite we teknoloji göz önünde bulundurulduğunda, o gün yapılan şeyin ellerindeki seçenekler arasındaki ‘EN İYİ SEÇENEK’ olduğunu we insanlık adına doğru olanı yaptıklarına inanıyorum..
  – Peki ya kötü niyetli uzaylıların eline geçerse.. ???
  Eğer onlar kötüyse we buraya gelebilecek teknolojiye sahiplerse, bizi bulmak için Voyager a ihtiyaçları olmayacaktır.. teknolojileri Dünyayı we bizi o araç olmadan da bulmalarına yetecektir..
  – İyilerse zaten sorun yok.. 🙂

  Kısaca wardığım sonuç şu ki..
  Bekliycez ve görücez.. (ya da görebilmeyi umucaz..)

  Bakalım neler olacak.. Eğer gelecekte karşımıza seçenekler çıkarsa, o zaman da düşünüp en iyi seçeneği seçeriz..

 2. çok samimi bir hareket olmuş bizimki. onlar zaten bizi çoktan buldu. belki yolladığımız bu uydularla dalga geçiyorlardır. hem sözkonusu uydular hedeflerine varana kadar biz gelişen teknoloji sayesinde onlardan daha önce varacak uzay araçları yapabiliriz. tabii dünyamızın ömrünü kısaltmazsak.

 3. seda insan beyini sadece bunu yapabilmiş amam umarım uzaylılar barışçıldır özelikle jimi netron daki dün ya yemek eri için savaş olabilir alarji yaparsa

 4. yani siz hiç ufo göremediniz diye bizdemi görmemiş oluyoruz. demek siz şanssız görenlerde şanslı oluyor..siz ne derseniz deyin bu gün dünya dışılar aramızdalar ve ben dünyamız dışında bir çok gezegende yaşam olduğuna inanıyorum.

  uzayın sonsuzluğu.

 5. yaw bırakın bu işleri … bu güne kadar kadar ne bi canlılık olan gezegen , ne de bir canlı gördük kesin manasıyla… yalnızca gökte beliren şekiller UFO dediğimiz şeyler var … bu kadar gezegen bulundu hiç birinde yaşam bulunamadıı … şu anda elimizde koca bir 0 var… yani boşa kendinizi avutupta hayal kurmayın… kimsede gelip sizi kurtarmaz 🙂 bakın hayatınıza … önce bi dünya işlerininzi halledinde uzaya bakarsınız…. tabii uzay insana cazip gelior ama geröçekçi olun hayaller kurmayın :)) … elde bişe yok…. tabii ilerde ne olur bilinmez… eğer bişler bulunursada zaten biz o zaman çoktan FOSİL olmuş olacaz :))) onun için dünyayla yetinelim biz en iyisi… tabi bilim adamı değilsek ki değilsiniz :))))))))))))

 6. galiba ufolar bunları biraz incelemişlerdir.aslında bilemediğimiz okadar ciddi konular varki ,mesela aradabir uzayda çatışmalar bile oluyor.mesela dünyamızı kontrol etmek için bir savaş bile yapıldı.ben gözlerimle bu olaya şahit oldum. tarih:16 haziran 1999 saat:22.05

  evrenin sonsuzluğu.

 7. amaaan siz ona ufo mu diyonz ayda UFO GALAKSİSİ varken onu napalm
  🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 8. voyager uzay aracının uzaylılara dünya ve dünyalı hakkında bilgi götürmesine bilgi
  vermesine gerek yok.
  Onlar herşeyi bizden iyi biliyorlar.

 9. supermıs..ben bunu ızlemıstım plakların uzerınde de selam veren brıı erkek bırı bayan cıplak ınsan fıgürleri var..seslendırme bıraz tuaf olmus ama ınsanlık ıcın gercekten buyuk bır adım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir