Yaşam Dünya’ya Ceres’ten mi geldi?

Ceresin yapısını gösteren kesitte gezegenin katmanları gösteriliyor. Bu gezegenin su-buz katmanı Dünya üzerindeki yaşamın tohumu olabilir mi?

Astrobiyolojistler, evrenin herhangi bir yerinde, belki de Güneş Sistemi’ndeki komşularımızdan birinde gelişmiş ya da gelişmemiş formda hayat bulma umudu içerisindeler. Çalışmalar daha çok Mars, Europa gibi buzlu uydu gezegenlerde yoğunlaşıyor. Ancak, Güneş Sistemi içerisinde yer alan daha az geleneksel noktalarda bulunan yaşam izleri gözden kaçmış olabilir.

İtalya’da gerçekleştirilen Uluslararası Yaşamın Kaynağı Konferansı’na Giessen Üniversitesi’nden katıan Joop Houtkooper, Dünya üzerindeki yaşamın cüce gezegen Ceres kaynaklı göktaşlarından gelmiş olabileceğini öne sürdü.

Güneş Sistemi’nde bulunan en küçük cüce gezegen olan Ceres, etrafında bulunan asteroid kuşağı ile biliniyor. 1801 yılında keşfedildiğinde gezegen olarak adlandırılan cüce gezegen, ardından asteroid sınıfına düşürüldü. Uluslararası Astronomi Birliği’nin “gezegen” tanımını yenilemesinin ardından cüce gezegen olarak adlandırılan Ceres, şimdilerde Dünya dışı organizmalara yuva olup olmadığı ile tartışılıyor.

Evrenin ilk zamanlarında “Geç Ağır Bombardıman” olarak bilinen bir dönemde asteroid yağmurları oluyordu. Houtkooper’a göre bu tehlikeli dönemden önce Dünya üzerinde yaşam varsa bile, büyük olasılıkla bu dönemde tamamen silinmiş, ve Güneş Sistemi’nin içini yerle bir etmiş bu kozmik enkazın içinden yeniden yeşermiş olması gerekiyor. Ceres’in Dünya üzerindeki yaşamın beşiği olması fikri de burada ortaya çıkıyor.

Enteresan bir şekilde, bombardıman döneminden beri ayakta kalabilmiş olan bu cüce gezegen, eğer bombardımana uğradıysa, üzerinde bulunan suyun tamamını sonsuza kadar kaybetti. Yaşadığı sarsıntılar nedeniyle dağılan su örtüsü, çekim gücü düşük olan gezegenin yüzeyinden uzaklaşmış olabilir. Bu teori, aynı zamanda yüzeyinde büyük kraterler bulunan ancak hiç su bulunmayan Vesta isimli asteroidin açıklanmasına da ışık tutuyor.

“Kanıtlar, Ceres’in Geç Ağır Bombardıman döneminden nispeten yara almadan kurtulduğunu gösteriyor” şeklinde konuşan Houtkooper, Ceres’in üzerinde biryerlerde halen “Güneş Sistemi’nin yaşıyla yaşıt bir hayat formuna evsahipliği eden bir su okyanusu” olabileceğini ifade ediyor.

Bu fikir, enteresan bir teoriyi beraberinde getiriyor. Teoriye göre, eğer Dünya bu ağır darbelerle sterilize edildiyse, ve Ceres’in evsahibi olduğu yaşam kurtulduysa, cüce gezegen Yeryüzü’nde oluşacak yeni hayatın tohumlarını atmış olabilir. Teoriye göre Ceres’ten kopan parçalar veya etrafında dolaşan asteroidler, cüce gezegenin çekim alanından ayrılmış ve Dünya üzerine hayatı getirmiş oalbilir.

“Güneş Sistemi’nde bulunan okyanusa bir zamanlar sahip olmuş, halen sahip olan veya olabilecek gezegenleri kontrol ettim” açıklamasının ardından Houtkooper şöyle konuşuyor: “Venüs, muhtemelen ilk zamanlarında bir okyanusa sahipti, ancak gezegenin büyük kütlesi ondan bir parçayı koparıp Dünya’ya yollayabilmek için için daha büyük bir güçle çarpılmasını gerektiriyor. Ceres gibi daha küçük objeler, üzerindeki parçaların ayrılabilmesi için daha düşük güce ihtiyaç duyuyorlar.”

Bu bilginin ışığında yörünge yollarının bir hesaplamasını yapan Houtkooper, asteroid, uydu, cüce gezegenlerden oluşan büyük bir olasılık listesinin içinden en olası seçeneğin Ceres olduğunu hesapladığını belirtiyor. Hesaplamalara göre, Ceres’ten kopmuş bir parçanın Dünya yolu üzerinde başka biryerlere çarğmadan hedefine ulaşabilmesi, diğer olasılıkların hepsinden daha yüksek.

Ceres üzerindeki hayatın da halen devam ettiğini iddia eden Houtkooper, okyanusun halen Ceres üzerinde bulunduğuna inandığını ifade ediyor. Yüzeyde hayatın bulunmasının daha zor olacağını belirten bilim adamı, yine de yüzeyde hidrojen-peroksit odaklı yaşamın bulunabileceğini belirtiyor. Henüz Ceres’in yüzeyinde hidrojen-peroksitin bulunup bulunmadığı bilinmiyor ancak, olmaması için de geçerli bir kanıt yok.

Kaynak: ntvmsnbc

“Yaşam Dünya’ya Ceres’ten mi geldi?” üzerine 19 yorum

 1. dünyada yaşamın başlaması olarak insan harici diğer yaşamdanmı bahsediliyor yoksa,bizim ve hayvan,bitki gibi yaşamın yani oksijen,su,yiyecek gibi gıdalarla beslenen yaşamdanmı?
  eğer bakteri mikrop gibi canlılardan bahsediliyorsa bir takım gök taşı ve meteorlardan gelmiş olabilir. amma insan ve hayvanlar kesinlikle ufo lar vasıtasıyla dünya dıdşılar tarafından getirildik.

  yalçın.

 2. arkadaslar,mr Houtkooper yapttigi arastirmalardan sonra bile söyledikleri tamamen olasiliklar uzerine iken, siz nasil bu kadar kesin konusabiliyorsunuz, evet dunýada hayatin baslamasi bircok tesadufun biraraya gelmesiyle gerceklesmis, ama bu tesaduflerin nasil nerede basladigi konusunda henuz kesin bir bilgi yok,,,, benimde en cok merak ettigim seylerden biridir , gezegenimizde hayatin baslamasi icin gereken sartlar nasil ousmus ??

 3. beyler bilgileriniz için teşekkürler ancak ceresten değil bana göre marstan geldi yaşam bu şöyle bi teori:

  marsa içinde hayat tohumlarını barındıran bi asteroid çarpar böylece kanyon göller su ile oyulur sonra marsa ay büyüklüğünde bi meteor çarpar ve uzaya çıkan kalıntılar hayat tohumları dünyaya düşer marsta bundan sonra su donar ve toprağın altına karışır bu yüzden marsa bu kadar ilgiliyiz bence ama doğruluk payı ne kadar bilemem

 4. mrb,bence cüce gezegen ceres var.doğru bize hayat ordan geldiği, ve bizim bazı şeyleri tamanlama yı saglıyor.yaradılışımız o yonde de olabilir.çünkü,bizde bu evrenin bir parçasıyız…neco usta.saygılarımla!!!

 5. ahmete katılıyorum çünkü gök taşlarının dünya ya düşmesi ile su altında ve üstünde çeşitli bakteriler ortaya çıktı ve bu bakteriler birleşerek koloni denilen bir yapıyı oluşturdu ve bu koloniler evrimleşerek mutasyona uğrayarak çeşitli canlılara dönüştü..

 6. İlk üç yorumu yapan arkadaşların kaç yaşlarında olduğunu merak ediyorum.iyi bir site ancak görselliğe biraz daha önem verilebilirdi yinede elinize sağlık.

 7. bence böyle birşey yok ozaman cereste biz zaten ya donardık yada sudan boğulurduk veya ceres bir otobüs değil ya “son durak dünya herkes insin” değil tabi ceresten dünyaya atlayacak halimiz yok dünyaya gelseydi çarpışırdı tam dünya ile çarpışcakken hop diye duramazki uzayda sürtünme kuvveti yokben bu dünyaya yaşam cerestenmi geldi haberini yalanlıyorum

 8. bu siteyi çok beğeniyoruz uzayla ilgili birşey olunca hemen uzay sitesi .com giriyoruz çok teşekür ederiz şaol

 9. bence çok saçma belki bazı gök taşların dünyaya çarparak toprağa karşılaşmış olabileceğini düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir