Yeni Görev: Ay’da su bulmak

NASA daimi bir üs kurulması amacıyla Ay’da su bulması ve uygun iniş yerleri araştırması için Haziran’da iki uzay aracı gönderecek.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Ajansı’nın Ay’dan sorumlu biliadamı Mike Wargo, Ay’da birisi su arayacak, diğeri iniş yerleri bulacak iki insansız uzay aracını taşıyan Atlas V roketinin 17 Haziranda Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılacağını bildirdi.

Wargo, NASA’nın Ay’da güvenlik içinde bilgi toplamayı ve keşfetmeyi amaçladığını belirtti.

NASA’nın insansız uzay araçları, Ay’ın hala bilinmeyen kutup bölgelerine odaklanacak ve bu bölgelerde hidrojen ve buz olabileceği yolundaki bilgileri doğrulamaya çalışacak.

Ay’ın güneş ışığına maruz kalmayan kutup bölgelerinin 200 santigrat derecenin altındaki bir sıcaklıkta buz halindeki su rezervlerine sahip olabileceği düşünülüyor.

Projenin direktörü Dan Andrews, böyle bir keşfin, gelecekte Ay’a yapılacak insanlı seyahatlerde ve daimi üs kurulması için astronotlara oksijen sağlanması ve araçların hareket etmesi için gerekli olacağından önemine dikkati çekiyor.

Kaynak: ntvmsnbc

“Yeni Görev: Ay’da su bulmak” üzerine 13 yorum

 1. Ay da gerçekte su olayı yok.Eğer olsaydı dünyamızda olduğu gibi orada da bulutlar olurdu.Aslında ay bir üs olarak kullanılmaktadır dünya dışılar tarafından. Ayın içi boştur,eğer boş olmasa şimdiye kadar belkide dünyamıza düşmüş olurdu!

 2. yav arkadaslar ayı havaya ucarak icinde ne var ne yok görürüz yani yav buda farklı bi teori:D

  (bu arada teori ne dmk?)

 3. yanki,dediğin doğru ama o buharlaşma olayı günümüz teknolojisiyle yoğuşarak tekrar suya dönüşebilir,gerci bize kalmadan o buz olup buhara dönüşüyor,çünkü gece aydaki sıcaklık -50 ila -100 derece arasında değişebiliyor…

 4. arkadaşlar bensizi tanımıyorum ama egemene katılıyorum çünkü ay ve dünyamızın kıymetini bilelim çünkü arkadaşlar biraz mantıklı düşünelim… biz bu dünyayaa bin kere gelmiyicez sadece bir kere gelicez bay bay arkiler

 5. Amerika ay, mars veya diğer gezegenlere insan göndermektense insansız araç yollamanın daha maliyetsiz risksiz veya çokta farklı olmadığını gördü. plütona bile araç yolluyor bkz “new horizons”
  aşmışlar bunlar yeni bir yaşanacak yer bulurlarsa tası tarağı toplayıp gidecekler.

 6. imkansiz diye bişey yotur belkide bulurlar belli olmaz.Bakarsin bizde ay dayız hayat da bulunursa şaşırmam ondan sonra hadi herkes ay`a çıksın ne güzel demi zaten böyle devam ederse dünya da yaşanması güç olacak DÜNYA mızın kıymetini bilelim arkadaşlar eski günleri çok ararız sonra bizden sonra gelecek çocuklarımıza yaşana bilir bir dünya bırakalım demi…

 7. ben bulacaklarını sanmıyorum çünkü ay’ın katmanları yok gündüz sıcaklıgıda 175 derece ile 200 derece arasında değişiyor katmanları olmadıgı için bu sıcaklıktada su varsada buhar olmuş kaybolmuştur çoktan..

 8. ne yani biz bilim adamımıyız.:) bilim adamı olunca bileen almazlar çünkü türküz türklere ne yaptıklarını bilirsiniz:) neyse güzel hiç deyilse çıkamasakda uzayla ilgili bir şeyler öğrenebiliriz yabancılar sayesinde ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir