Yıldızı Olmayan Gezegenler

Astronomlar Samanyolu’nda her hangi bir yıldızın yörüngesinde olmadığı sanılan dev boyutlu gezegenler keşfetti.

Gök bilimciler, Samanyolu Galaksisi’nde, Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter boyutlarında ancak herhangi bir yıldız etrafında yörüngeye sahip olmadığı sanılan, gezegen benzeri 10 gök cismi keşfetti.

Samanyolu Galaksisi’nin boşluklarında ilerleyen ve şimdiye kadar bilinmeyen yeni tipteki bu gök cisimlerinin ya hiç yörüngelerinin bulunmadığı ya da belirli yıldızlar etrafındaki gezegenlerin yörüngelerine göre oldukça geniş yörüngelere sahip oldukları sanılıyor.

Bu gizemli gök cisimlerinin, güneş sistemindeki en büyük gezegenler gibi, birer gaz topu olduğu sanılıyor. Eğer bu gök cisimleri, gerçekten herhangi bir yıldıza bağımlı olmadan kendi başlarına dolaşıyorlarsa, bu durum, bu gök cisimlerinin nasıl ortaya çıktıklarının da araştırılmasını gerektiriyor.

Bu gök cisimleri, teleskopla gözlemlenemiyor ancak varlıkları, sahip oldukları yer çekiminin, arka planında kalan yıldızların ışınlarını bir lens gibi bükmesi nedeniyle anlaşıldı. Her birinin varlığının belirlendiği noktaların yakınında da yörüngesinde dolaşıyor olabileceği herhangi bir yıldızın olmadığı gözlendi. Bu nedenle ya bir yıldızın çevresinde, şimdiye kadar bilinmeyen olağanüstü bir genişlikteki yörüngede dönüyorlar ya da herhangi bir yıldıza bağımlı değiller.

Kaynak: ntvmsnbc

“Yıldızı Olmayan Gezegenler” üzerine 9 yorum

 1. bence bu gezegen eskiden bir güneş etrafında dönüyordu fakat başka bir güneş vs onun güneşine çarptıysa yok olma şansları da var bence öyle olmuş oda garibim tek başına dolanıyor 🙂

 2. bencede bu başı boş gezegen olabilir hani atomlarda soygazlar varya burnu havadaa işte bunlarda gezegenlerin soygazı olabilirler.

 3. iyide bu bilgilerin arasında bu gezegenlerin hareketinden bahsetmemiş
  eğer bir yılldıza bağllıysa onun çekim gücünden onun etrafından döner bağlı değilse başıboş etrafta dolaşıyordur zaten

 4. dar çarplı düşünmeyin arkadaşlar (:
  yani şöyle söyliyim,benim fikrime göre uzayda hiçbir şey kendi halinde belli,belirsiz dolaşamaz,hatta bununla ilgili Kur’an’da da bir ayet vardı fakat şu anda akılımda değil,ne yazık ki.
  Ben açıklamada yazan 2. fikre yani çok büyük yörüngelere sahip olduklarını düşünüyorum.
  Gezegenlerin boyutuna göre farklı büyüklükte yörüngelere sahip olduklarını düşünüyorum.
  Ben bilimsel veya sayısal bir veri veremem ama mantık yürüttüğümüzde en mantıklısı böyle oluyor (:
  iyi günler…

 5. bence yıldız etrafında dönmesine gerek yok,bence o bir yıldız büyüktü ama bingbeng patlaması olmuştur ve bayutu küçülmüştür!!!!!!!!!

 6. ancak benim fikrime göre kendi kütleçekim leriyle ufak bir sistem oluşturuyorlar tıpkı kataklizmik yıldızlar gibi

 7. bence bu gezegenler eğer büyük bir yörüngeye sahipse yıldızının birkaç yüz güneş kütlsinde olması gerek yani yıldız bir ağırsıklet olmalıdır şu da varki eğer gerçekten bir güneş sistemine ait değillerse onları kütleçekiminden etkileyen birşey olmalı ; şöyleki jupiter boyutlarındaki bu gezegenleri kütleçekiminden etkileyen cisimin bu gezegenlerinkinden daha çok kütleçkime sahip olması gerekir

 8. Aslında benim de kafama takılıyordu “acaba yılıdızı olmayn gezegen var mıdır?” diye.Foruma yazmaya kalmadan konu açılmış.Bence bu gezegenler yörüngelerinden fırlamış olabilir.(Nasıl olabileceği hakkında hiçbir fikrim yok.)Ama öyle başıboş dolanıyorsa sadece basit gök cisimleriler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir