Zamanda Yolculuk: Teoriler, Paradokslar ve Olasılıklar

Zaman yolculuğu, yani zamanda farklı noktalar arasında hareket etmek, bilim kurgu filmleri ve dizileri için her zaman popüler bir konu olmuştur. Doctor Who’dan Star Trek’e ve Geleceğe Dönüş’e kadar bir çok yapımda kahramanlarımızı bir aracın içinde geçmişe veya geleceğe yaptıkları maceralı yolculuklarda izledik.

Fakat gerçek biraz daha karmaşıktır. Bilim insanlarının hepsi zamanda yolculuğun mümkün olduğuna inanmaz. Hatta bazıları için böyle bir şeyi denemek ölümcül olacaktır.

Zamanı anlamak

Zaman Nedir? Çoğu insan için zaman sabitken, ünlü fizikçi Albert Einstein bize zamanın göreceli olduğunu ve uzaydaki hızımıza göre değişebileceğini göstermiştir. O’na göre zaman dördüncü boyuttur. Uzay üç boyutlu bir yerdir. Uzunluk, genişlik ve derinlik gibi koordinatlarla bulunduğumuz yeri belirtiriz. Zaman ise başka bir koordinat veya yöndür ve sadece ileri doğru hareket eder.

Einstein’ın özel görelilik teorisine göre zamanın yavaşlaması veya hızlanması, bizim başka bir şeye göre ne kadar hızlı olduğumuzla ilişkilidir. Bir cisim hızlandıkça zamanı genişler. Zaman genişlemesi, cisim için zamanın daha yavaş akmasıdır. Örneğin ışık hızına yaklaşan bir uzay gemisindeki bir kişi, dünyadaki ikizine göre daha yavaş yaşlanır. Bu da bir anlamda astronotların zaman yolcusu olduğunu gösterir.

Einstein’ın genel görelilik teorisine göre yerçekimi de zamanı bükebilir.

Kütlesi olan herşey uzayda bir yer kaplar ve bu da uzay-zamanın bükülmesine, çökmesine neden olur. Uzay-zamanın bükülmesi de objelerin eğimli bir yörünge üzerinde hareket etmesine neden olur ve bu da bizim bildiğimiz adıyla yerçekimidir.

Kredi: Shutterstock/Kim D. French

Solucan Delikleri (warmhole)

NASA’ya göre, genel görelilik teorisi zamanda geriye doğru yolculuğun mümkün olabileceğini gösterir. Ancak buradaki denklemler fiziksel olarak oldukça zor kabul edilir.

Bir olasılık, uzay-zamandaki noktalar arasında solucan delikleri (warmhole) yaratmak olabilir. Einstein’ın denklemlerine göre bu mümkün. Ancak bu sadece çok küçük partiküller için geçerli olan bir teoridir. Ayrıca bilim insanları henüz bu solucan deliklerini gözlemlememiştir ve bir solucan deliği yaratmak da günümüz teknolojisinin çok ötesinde bir durumdur.

Alternatif Zamanda Yolculuk Teorileri

Einstein’ın teorileri zamanda yolculuk yapmayı zorlaştırırken, bazı gruplar zamanda ileri – geri gitmek için alternatif çözümler önermektedirler.

I. Sonsuz silindir

Astronom Frank Tipler’in önerdiği bir mekanizma (Tipler Silindiri olarakta bilinir) zamanda yolculuğu mümkün kılabilir. Tipler silindiri, masif ve uzun bir silindirin kendi ekseni etrafında dönmesine dayanır. Ancak bu metodun bazı kısıtlamaları bulunur. Buna göre zamanda sadece geriye yolculuk yapılabilir, geleceğe yapılamaz ve çalışması için silindirin sonsuz uzunluğa sahip olması gerekir.

II. Kara delikler

Bir başka olasılık, bir gemiyi hızlıca bir kara deliğin etrafında dolaştırmaktır.

Stephen Hawking’in yazdığı bir makalesine göre kara deliğin etrafında dolaşanlar için zaman yarılanabilir. Yani kara deliğin etrafındaki kişiler için geçen 5 yıl, kara delikten uzakta olan dünyadaki kişiler için geçen 10 yıl demektir.

Bunun çalışması için kara deliğin etrafında ışık hızında dolaşmak gerekir.

III. Kozmik sicimler

Potansiyel zaman yolcuları için bir başka teori kozmik sicimlerdir. Kozmik sicimler, tüm evren boyunca uzanan enerjinin küçük ince parçacıklarıdır. Evrenin ilk zamanlarından kalan bu ince parçacıkların devasa miktarlarda kütleye sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden de uzay-zamanı bükebileceği düşünülüyor.

Bilim insanlarına göre kozmik sicimler de sonsuz ve sonu olmayan döngüler içindedir. Birbirine paralel iki sicimin yakınlaşması uzay-zamanı bükebilir. Böylece teorik olarak zamanda yolculuk yapılabilir.

IV. Zaman makineleri

Genel kabul olarak zamanda yolculuk etmek için bir araca, yani zaman makinesine ihtiyacımız olacak.

Bir zaman makinesinin uzay-zamanı bükerek yolculuk yapabilmesi için negatif enerji yoğunluğu denilen maddenin egzotik formuna ihtiyaç duyacağı düşünülür. Egzotik madde bazı garip özelliklere sahiptir. Örneğin ittirildiğinde normal maddenin tersi yönünde hareket eder.

V. Büyükbaba paradoksu (Grandfather paradox)

Zamanda yolculuk, fizik problemleri arasında bazı eşsiz durumlara da yol açabilir. Örneğin zamanda geriye giderek ailenizi veya büyükbabanızı öldürürseniz, hiç doğmamış olmanız gerekirdi.

Bazı fizikçilere göre eğer böyle bir şey olsaydı şu andaki evrende değil ama paralel başka bir evrende doğabilirsiniz (paralel evrenler kuramı). Başka fizikçilere göre ise bu paradoks yüzünden zamanda hareket edilemez.

Peki zamanda yolculuk mümkün müdür?

Günümüz teknolojisi ve fizik kurallarımızla zamanda yolculuk pek mümkün görünmüyor. Belki kuantum teorilerindeki ilerlemeler zamanda yolculuğa ait paradoksları çözmemize yardım edebilir. Teknoloji ve fizik gibi alanlardaki ilerlemelerde gerçekten hızlı ve yakın gelecekte zaman yolculuğuna dair daha güçlü olasıklar sunabilirler.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Zamanda yolculuk yapmak, geçmişe veya geleceğe gidebilmek sizce mümkün müdür?

Kaynak: space.com – time travel

“Zamanda Yolculuk: Teoriler, Paradokslar ve Olasılıklar” üzerine 57 yorum

 1. Şu an belki hayatımda yaşadığım en büyük kıskançlığı yaşıyorum. Sevdiğim bir adamın başkasını sevmesini izliyorum. Kendimi bi türlü onlardan koparamadığım dostlarımın beni çoktan unutmasını ve beni hiç önemsememelerini görüyorum. Aldatılmamı da bu hesaba katıyorum , arkadaşsız kalmamı da. Ama artık bunlar hayatımda düzelebilecek kırgınlıklar değil artık. Ama keşke yapabilsem keşke bu zamana kadar insanların fikirlerine saygı duymalarımı ve buna karşılık aşağılanmalarımı unutabilsem. Belki bundan 23 yıl sonra benim gerçekten bir şey olabileceğime inanabilirim . Haksızlığı üzerimden atamıyorum. Bunu anlatıyorum çünkü ben bir zaman yolcusu olmalıyım. Korkuyorum evet şu an belki 23 yıl boyunca gereken sabrı göremiyorum kendimde ama kendime inancımı sağlayacak tek şey başarım olur. Başarmak , insanı insan olarak incelemek hiç kıskançsız … evreni kendi ismim gibi bilmek. Ve bu bilginin huzuru içinde geleceğin ve geçmişin şimdiki varlığıyla kendi varlığımı birleştirmek. ( paralel evrenin Napolyon un izini taşıması gibi) şu an her kendime inancımı yitirdiğimde kıskaçlıkla birleşiyorum, umursuzlukla… Gerideki onca kötü geçmiş anılarımla…

  1. Kimse duymasın diyeceğim ama burası müsait size söyleyebilirim zaten beni de buradan kimse bulamaz. ben 2394 yılından gelen bir gezginim..hepinizi şöyle rahatlatayım ömümüzde ki yıllarda insanoğlu çok uzun sürmeyecek bir karmaşaya girecek akabinde zalimler hakettiği yere mazlumların iktidarı gelecek,şimdi benim zaman dilimimde inanamayacağınız kadar bilgi var ancak doğal yaşantıdan eser yok ,benim gibi az çok variyeti olanlar zamanda yolculukla bir süreliğine sizin zaman diliminizde kalıyor doğallığı yaşıyoruz,tabi bir müddet için müsademiz var,sınırsız değil bu seyahat,neden bu dilime geldiniz diye sorarsanız bu benim üçüncü seyahatim okuduğumuz tarih kitaplarında bu dilim övgü ve mücadele dolu onun için bu zaman dilimindeyim.Hiç merak etmeyin her şey güzel olacak 170 yıl kadar dünya barış içinde yaşayacak akabinde 40 yıl kadar savaşlar la dünya üzerinden kötüler tamamen kazınacak inanın benim zaman diliminde kötüleri anlamak için profesör olamak lazım,sevgilerimle siz hep iyilerden olun bunun tek yolu ise bir birlerini anlamaya çalışan topluluklardır sihirli sözcük bu!!farklılıklarınızı sakın ortadan kaldırmaya çalışmayın bilakis yaşatın,yaşatın,yaşatın,yaşatın…

   1. Gezgin sana inandım diyelim.Dünyada bu kadar güzel olan varken neden 170 yil sonra dünya kötülere kalicak.Ve neden 40 yil savaş. Teknoloji bu kadar ilerlemişken neden insanlar iyi ve kötü ile ayrışıyor.Ne için savas.

   2. Gezgin sen simdi bu yaziyi bizim zamanimizda yazdinya peki bu yaziyi kötüler görünce ve diyelimki sanada inandılar ve dikkate aldılar düşüncelerini diyelim ozaman kendi düşündükleri eylemleri yapmaktan vazgeçip farklı yollar denediler diyelim.dünyaya gelecekte kötülük yasatmak icin ve iyilere karsi zafer elde edeceklerini hayal edelim ozaman ne yapacaksin boşu boşuna kendi zamanını riske attın simdi hadi bakalim hapı yuttun gecmis olsun insanlık adina büyük bir sorun yaratmis olabilirsin dostum bence biraz daha gecmise git ve bu yazıyı kaldır ayrica gelecegi sadece YARADAN BİLİR…

   3. Gezgin kötüler kazınmayacak. Kendiliğinden zamanla azalacak ve yokolacak. Ama bu zamana çok var. Binlerce seneler. İnsan ruhu tekamül ettikçe barbarlık azalacak dünyada..

   1. Ben de bir kaç kelam edeyim, (çünkü bu yazıyı görmem tesadüf olamaz).öncelikle görüşlerini sevdiğim biri olan uğur meleke den alıntı bir giriş yapayım.
    MÜSPET Müspet ilimlerle sosyal bilimleri birbirinden çok ayrık görmediğimi itiraf etmem gerek. Belki size çok mantıklı gelmeyebilir ama sözlerle yola çıkanlarla rakamlarla yola çıkanların varacakları yerin aynı olduğuna inanıyorum bir şekilde. Bir sırra ermeye çalışıyor aslında hepsi…
    Hawking, sırra seyahatini formüllerle-rakamlarla yapmaya çalışırken, Hemingway yol almak için harfleri kullandı. Kâinat, dev bir algoritma. Bu algoritmanın tamamını görebilsek, depremleri de, hastalıkları da, savaşları da açıklayabileceğiz belki. Paul Erdös, bu algoritmayı 2+2=4 bilimselliğinden faydalanarak okumaya gayret ederken, Tolstoy toprakla kanı çarpıp insana ulaşma çabasında. Oysa bir gün birisi, “1 bölü toprak eşittir insan” ya da “729 artı sevgi eşittir aşk” derse yanlışlığını nasıl ispatlayabilirsiniz ki böyle eşitliklerin? Belki de sözlerle rakamlar toplanabiliyor, nesneler duygulara bölünebiliyor başka bir evrende
    Sene 2013,2.kez üniversite sınavına hazırlanıyorum, önceleri dershane gitmeyip evde hazırlanma isteği yerini dershaneye yazılmaya yer bıraktı ve dershaneye basladim ve liseden de tanıdığım bir kız arkadaşa, lisede olmayan duygular, bu ortamda belirir ve kıza aşık olunur, ama iç ses de bi yandan ‘dur sınavın var’ sınav bitsin o zaman teklif edersin, zamanlar geçer geçer,bir yandan da yapılacak güzel şeylerin spesifik haliyle hayali de kurulur ve birisi de onu da kendine aşık ettirmek..
    Evet bu gerçekleşir aşık olur o da bana, derken iç ses de konuşur da konuşur ve der:”Artik vakit aşk yaşama vakti git ve söyle”fakat oyle bir uslüple denir ki ne evet ne de hayır denilir buna, ben de o arada” elbet seviyoruz birbirimizi elbet yine söylenilir” diyerek beklemeye koyuldum, ama sonra hiç tahmin edemeyeceğim bir olay olur ve arkadaşım dediğim kişi bu kızla buluşur ve ben de çok büyük hayal kırıklığı yaşatır bu olay ve bunun etkisi, aşk yerini nefretle karışık üzüntüye bırakır ve bir daha da kızla konuşulmaz (ilişki olmadığını tahmin etsem de içe giren o soğukluk kadar kötüsü yok, aldatılma olmamış olsa da zanı bile kötü)
    Aylar aylar geçer her yarım aşk sevgiliye gibi acı ve özlem bu zamanla paralel büyür, hayaller kurulur bazıları da spesifik olur ve detaylı ve bazen su sorular sorulmaya baslanır “Allah ım ne hayal ettiysem çoğunu izninle yaşadım, biliyorum bu kız yine dönecek ve yine hayallerimin çoğunu gerçekleştirecektir”
    Ve… Bir buçuk yıl sonra kız otobüste görülür, aynı duygular canlanır, ben hem şaşkın hem mutlu olurum, sonra Allah ‘a şükredilir mekanına kadar hayallerimi gerçekleştirdiği için ama, ben ruhen ikiye bölünmeye başlamıştım ve o yeniden karşılaşılan günden sonra içime vesvese bombaları atılıyordu, “ya yıne aynı şeyler olursa” diye kendi kendime sorup duruyordum, 7 ay boyunca bi sey yazmadim ve WhatsApp durumlarıyla kıza kah iyi kah kötü göndermeler yaptım ve 7.ayın sonunda bu iş bitmişti çünkü artık hayatında yeni biri vardı, son bi veda mesajı yazılır ama ne o eski odur ve bir yabancı gibi davranılınır,
    Velhasıl kelam, hayat bazen hayalleri kurduruyor ve adeta yaşanıkacakları bir film fragmanı edasıyla da gösteriyor, ve bazen bu gizemi veren ya da ilimi veren Allah böyle hoyratça kullananları cezalandırıyor, ama hala uslanıp,ders aldıkça gerçekleşecek hayalleri yine kurduruyor ve inanıyorum ki bazı hayelerim gerçekleşecek…

  1. Eveť bu mümkün . belki şimdi değil , yarında değil ama mümkün olacağına eminim

 2. zamanda yolculuk yapmanın başka bir yolu olmalı diye düşünürken kendime bakmayı unutuyorum bazen bakıpta gördüklerim bakıpta göremediklerim görüpte bakamadıklarım var. konumuzla alakalı çünkü insan kendini çok iyi bilmezse zamanda yolculuk yapamaz albertin amacını gerçekleşitren olmuştur şimdiye bence 60 yıla yakındır albertten sonraı şık hızında hareket etmeyi bulmuşlardırdir bilim adamları ben buraya çok yorum yaptım farkındayım 60 yıla yakındır ışık hızından bir haber yok mu? bilim adanmları teleskopun başında uyukluyor olamazlar kanarya adalarında falan flian işte 60 yıl oldu ben bulucam desem egomun kuvvetli olduğunu düşünceksiniz 🙂 ve/veya hayalperest olduğumu düşünceksiniz 🙂 60 yıllık bu tabuyu yıkmak istiyorum 14 yaşındaki albert ainştaynın beyninin nerde olduğunuda bilmiyorum belkide 14 yaşında beynini kullanmayı bu derece başarmış birsi düyada az görülür zaten newton yasalarıyla(yasalar değişti artık 16 yaşındaki bilimçocuğu değiştirdi) albertin formülleri izafiyet teorisi zamanda görecelilik bunlar bizi ışık hızına götürebilir ben zamanınında olmadığnı düşünüyorum zaman bana göre sabittir bizde sabitiz ama kendi içimizden dışarı çıkacak gücede sahibiz beynimizin düşünme ve hayal gücü taraflarını çok kullanırsak somutlaştırırsak bence bu ışık hızını bulmamıza engel olamaz yayınlamazsanız seviirim egoist biri olduğumu düşündüğünüzü okuyunca anlayacağım anlayacaksınız .

 3. zamanın var olmadığnı var sayalım mı ? eğer zaman yoksa bu dünyanın kendi etrafında dönüşü eksen eğikliği elps şeklinde olması kutuplardan basık ortası şişmiş bir dünyada yaşıyoruz öyle değil mi? eğer zaman yoksa biz hep aynıyız yaşalnmıyoruz bence yaşlandığımızzı gören gözlerimizdir beyin yaşlanmaz ki ama 😉 yaşlanmadığımız gibi batsa bile güneşimiz başka bir denizde doğuyor ölümsüz oluyorsunuz edebi eserlerden alıntı yapıyorum şuan ama edebi eserler hayallerle(inançla) yapılmıştır zaman denen kavram (olgu) tek başına ifade etmez ifade edemez çünkü zamanın olmadığı bir yerde yaşıyoruz burasıda dünyadır zaman burda yoktur devlet memurlarına ve/veya siyasetçiler aydınlar için vardır ama ben bilim adamıda değeilim şöyle bir gerçeklik var saklanıyor olması ihtimal zamanın var olduğunu gösteren bazı şeyler aslında zamanın hiç olmadığını gösterirzaman bana göre yok arkadaşlar zamansızlık vardır güneş sisteminde belli olaylar olur belli kişiler kazanır belli kişiler kaybederhayaller bizim inançlıolduğumuzu gösterir ama kime sorusu aklınımıza ??bu soruyu yanıtlayananamhayal denen soyut bir kavram olan şey bir başka vücuttada gerçekleşiyorsa o zaman gerçek denen şey zamanın olmayşını gösterir samanyolu büyük bir enerji kütlesi ivmesi ve kuvveti vardır zamanı oluştran şeyler bunlardır diyeceksiniz biliyorum ama öyle değil karanlık denizde zaman yoktur zaman olgusu sadece bilim adamlarının sayısal olarak takıntısından ibarettir sayıları bu kadar önemli klan isezamanın olmayışını bile bile başlangıcı (edebi eserden alıntı E.C)yaşamaktır.

 4. bilim adamlarının toolabdığı yer öok ilginç afrika kıtasının çaprasında someli açklarına doğru oraya gitmek isteyen çok insan olur yıllardır hubble teleskopunu hemagton ve albert aştyan oraya gitmiştir kanarya adalarına giden biri hele haziranınn 21 de giderse ışık hzıyla ilgili bir şey öğrenebilir greenwich ve kanarya adalarının enkem ve boylamlarına bakacağım bu yazmı bitirdikten sonra ılşik hızına ulalmak için 4 şey gerekli jüpiter mars dünya ve ay albert gibi en boy cisimin kütlesi ve zaman bunlarıda ekledik mi aalbert ayşyaynı nın yerine 16 yaşındaki bir çocuk oturacak mümkün olacak şeyleri tahmin edebiliyorumben neyi istiiyorum biliyor musunuz jüpiterin uydularının yörüngelerinden ayrılsalar da astroidler amerikanın japonyaya yaptığı 1950 llşl yıllarda 2 kez atom bombası attı bunu unuttum mu? —–(konuşma çizgisi) UNUTMADIM… jüpitere büyük ihitiyacım var onun gücünün kuvvetine … satirni yörüngesinden saptırdınız NASA bunları takip ediyorum satürnü etkisiz hale getirmek istediniz ?—-(konuşma çzigisi) jüpiter bizi yok etceğine 7 gezegen olan satürnü devre dışı bıtaktılar NASAnın windows xp den vazgeçip lunixe geçmesinie biliyorum nedenlerini kafammıızı yormaya gerek yok 🙂 …

 5. uzay sitesinin(reklam olmaz inş:D) dediğine göreışık hzıznda …….. ürettik diyelim daha sonrauu ışık hızı sadece güneşten gelmiyor dünyayadiğer gezgenlerin yansıttığı ışınlar dünyaya ulaşabiliyor geomtrik olarak bilemem bilmem için kütüphaneye gitmem yada ünivrsiteye gitmeliyim ikisede imkansız olduğu için imkansız diye bir şey olmadığını söyleyeceksiniz ama imkanı milyonda 10 tane falan en FAZLA bildiklermii anlatıyorum olasılıklıklar aslında beyni geliştirir ve beyin hücrelerni loblarını kullanmasını sağlar albert eniştayn sağ yarım küreyi kullanıyordu sanırım bundan albertten gelcek gençler daha çok beynini kullanırlar polislere taş sopa atan x ünivsitesi öğrencilerinin yaptıkları hiç hoş değildi.ben kemdim öğrendim her şeyi teyzemle ve eniştemlefizik matematik çalıştık o kadar gersini kendim yaptım olasıkılara gelince olasılık 2 tanedir kazanan tarafta msın? yoksa kaybeden tarafdas mısın? bunları söylerek konuşmamı snolandırıyorum …

 6. bellki ölmüş yeniden dönmüştür bu dönüşler bize çok şiddetli soğuk ve/ya sıcaklık olarak ggeliyo mu acaba? enerjininE=m. c2 bu enerlji ısılarını maddeye yküleyerek merkezinin içine girmiş olabilir .bir inşaat çalışanların emeğni vermeme lüksü yok eğer tanrı(varsa eğer) kötülük yapan insanları susturmak için saf temizi insanları yok ediyorlar konumuzla ilgisine gelince zamanda yolculuk yapabilmek için beynin bir tarafıda hipotalamus ve talamus sağlam kalması şartıylaışık hızı yapılabilir ölmüle bağlaştırmamın sebei dünyanın eksiyelmeyen belli tarihlerde özellikle belli tarihler arasında oluyor bu hadise (olay)iklim şartlarının açık nedeninin japoynanın havası ve amerikanın koordinatlarını boylam şunu anmadım cristomp kolomp un asyaya giden sebeler nelleridi o zmaanlar afrika kıtası ekvatorda pasifik okynusun altındaki lav taabkası amaerikaya soun yaratabilir tabikide jüpiterin ve üç uydusunun bir sabitlikte olarak devam edebilir hubble teelskopunun bu ucakları daaha değerlidir dünya üzerindeki jeoloik yapılara ev kumamsı lazım depremlrin sismoloji gösergesini ne kadar erken başlatırsanız o zaman deprem yıkımı önleyebebiliriz … çocukken çizdüğüm bir harita vardı ondan bashedeceğim sizlere bir kitaba dünyayla ilgili şeyler düşünmedenyazıyorum ve ne hikmetse amrika be japomyaya meteorlar yağmıurları yağıyor kurşun misali o misali bir başka şekil çizdim jüpiteridi, jüpiterin yok olma ihtimalini düşünürsek dünyayı kimse kurtamaz bana dinden bashedecekler dinde kurtaramıyor haziranın 21 2014 ünde püpiter dünya güneş arasındaki etkileşim bizim gelceğimizie çok büyük etki yapacaktır unutmayın tabi marsın uydusu yok bildiğim kadarıyla jüpiter mars ve astreoidlein önemi çok büüyük o astreidlere gidebilseydik jüpiterin uydularu jüpiterin tersine hareket ediyorbudagaz kümesi olan jüpiteri bir arada tutanda bu üç yörüngesindeki asreoidler aynı zamanda gök taşlarınıharekett etriiyo olabilir saedece jüpiterle alakalı bir duumda değil masrsın için lavlarla dolu olur ve düşü buz gibi karasal bir iklime sahiptirve bununörneklerni dünydaki bazı yerde marsın etkilerini görebiliyoruz astroidlerin marsa çarpması daha mantıklı çünkü jüpiterin üç uydusu buna izin vermezmarsa çarpacak asreoidler marsa kimysal genel krizler olarak asreoidlein marsı dahada döndrup marsa atmosfer verebilir aynı şey jüpiter içinde geçerli bunu burda anlatma isterdim ama fazla yazmam gerekiyor sanırım iyi akşamlar dileyrek konumamış sonlandıryorum

  1. YANLIŞ !! Zaman’da yolculuk mümkün bunun ne kadar az bir olasılığı bile olsada MÜMKÜN !!!! Uzay boyutlarının katlanmasıyla Zaman’da yolculuk yaşanabilir ancak bu ilginç uzay paradokslarına bağlı. Fakat bir olasılık daha var UZAYDA YANLIZ DEĞİLİZ!!!! Başka varlıkların teklonojisinin ne kadar gelişmiş ve bizim (insanların ) NOVEN BEYNİNİN kaldırıp kaldıramayacağını bilemeyiz yani Zaman bir kere değişse bütün uzay etkilenecektir.

 7. solucan deliği yaratmak için çok büyüyk bir enerjiye ihtiyaç vardır oda süpernovalardan alınabilir süpernovalarda çok uzak olduğuna göre güneşten büyüyk gezegenlere bakmakta fayda var

  1. Tek super novalardana
   Alin maz negatif atomla pozitif atomlari birlestirip patlamasini sağlicaz ama bizim (samanyolu galaksisi)galaksimizde negatif atom yoktur ama baska galakdilerde full negatif atom vardır.( duyurulmustur)

 8. albert küçük moleküüllerin zamanda yolculuk yapabileceğini söylüyor ilerleyen teknolojilerde insanlarda zamanda yolculuk yapması mümkün olabiilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir